TENEKE MÜTEAHHİTLER İLE ALEMDAĞLININ SINAVI

Grande >> Makaleler >> TENEKE MÜTEAHHİTLER İLE ALEMDAĞLININ SINAVI

TENEKE MÜTEAHHİTLER İLE ALEMDAĞLININ SINAVI

TENEKE MÜTEAHHİTLER İLE ALEMDAĞLININ SINAVI

 

İstanbul’un en güzel beldelerinden biri olan Alemdağ’da son günlerde emlak piyasasında işler biraz karışık. Şehir ile ormanın kesişme noktasında olan Alemdağ, mesken amaçlı yapılar için ideal bir konumda. İmar ve mülkiyet sorunları çözüldüğünde çok hızlı bir şekilde şehrin en kıymetli bölgesi olacağını söylediğimizde bize gülenler, şu an hayretle hızla yükselen emlak değerlerini izlemekteler.

Bir bölgenin çok hızlı gelişimi beraberinde çeşitli sorunlar getirir. Bu durum biranda parayı bulan yalınayağın durumuna benzer. Bölgenin alt yapısının, yolların düzene girmesi biraz zaman alsa da, çalışkan bir belediyecilikle bu işler bir yola sokulur. Ancak bölgedeki mülk sahipleri de bu duruma hazırlıklı olmalıdır.  

Şehrin her yerinden Müteahhit akınına uğrayan Alemdağ’da arsa sahipleri şaşkın bir durumda. Daha düne kadar 2/b parasını nasıl ödeyeceğim diye düşünen küçük parsel sahipleri, arsalarını daire karşılığı vererek bu işe bir çözüm buluyorlar. Ömründe ilk defa arsasını kat karşılığı verecek olan arsa sahiplerinin birçoğu Teneke Müteahhitler tarafından yanıltılmaktalar. Teneke Müteahhit nedir diye soracak olursanız; kendini olduğundan farklı gösteren, arsa sahibine şeffaf olmayarak kandıran Müteahhitler için benim uydurduğum bir kavram.

Gücünün üzerinde yerleri kat karşılığı alanların yanında, kat karşılığı sözleşmelerini temlik etmek için piyasada dolaşan onlarca Teneke Müteahhit var piyasada. Bazıları ise 10 yıl sonra konuşulabilecek oranlardan arsaları kat karşılığı alarak, arsa sahibini uzun ince bir yola sokmaktalar. Bazı makam mevkii sahibi uyanıklar ise bilgisiz arsa sahiplerini kandırarak çok düşük oranlarda çok kıymetli yerleri almaktalar. Her ne olursa olsun arsa sahipleri biraz saksıyı çalıştırmak zorunda.   

Bir Müteahhit hemen işe başlamak istiyorsa 2/b ödemesini vadeli yapmaz. Vadeli tapu alımı yaparsa beş yıl boyunca kat irtifakı kuramayacağı için o inşaat hayal olur. Ama beş yıl sonra işe başlayacaksa, arsa sahibi de bu durumu bilerek, anlayarak kabul etmişse bir lafım yok. Ancak bana gelen onlarca arsa sahibinin hiçbir şeyden haberi olmadığını, kandırıldıklarını görüyorum. Bazı tenekeler ise emlak komisyoncusu avında. Emlakçıyı kafaya alarak arsa sahibini kandırma peşindeler. Ceplerinde emlakçıya verilecek paranın yanında birde Noter sözleşmesini yapacak kadar parası var, gerisi Allah kerim. Daire maliyetinin altında satış yapan tenekeleri şimdiden duyar olduk.

Doğa harikası tarihi beldemizin haklı şöhretinin kaybolmamasını, yaşanılabilir bir yer olmasını istiyorsak; ilgili herkes Teneke Müteahhitlere dikkat etmeli. Yarım kalan inşaatlar ve Mahkemelerde yıllarca sonuçlanmasını beklenen davalar ile Alemdağ, yeni bir “Yenidoğan” olmamalı…

İSA DEMİR

MÜLK BİLİRKİŞİSİ

www.alemdagmerkezemlak.com

Facebookta Paylaş   Tweetle